نسخه جديد وردپرس منتشر شد

وردپرس به‌تازگي از آپديت جديدي رونمايي کرده که به حفظ اين سيستم مديريت محتوا کمک مي‌کند و سه مشکل امنيتي نسخه‌هاي ۵.۴ تا ۵.۸ را برطرف مي‌سازد. اين نسخه همچنين شامل ۴۱ رفع باگ در بخش هسته و ۲۰ رفع باگ در اديتور بلاک است.

345435345435 - نسخه جديد وردپرس منتشر شد

وردپرس ۵.۸.۱ امروز منتشر شده و براي عموم کاربران در دسترس قرار گرفته است. اين نسخه مشکل آسيب‌پذيري REST API، آسيب‌پذيري XSS در اديتور گوتنبرگ و چند آسيب‌پذيري خطرناک ديگر در کتابخانه Lodash JavaScript را برطرف مي‌کند.

آپديت جديد وردپرس با مديريت دو کارمند اين شرکت به نام‌هاي «جاناتان دسروسيرز» و «ايوان مولينز» توسعه يافته است. اين دو نفر در پستي در وبلاگ وردپرس از همه کساني تشکر کرده‌اند که آسيب‌پذيري‌ها را در دوره بتاي ۵.۸ گزارش کرده بودند. اين گزارش‌ها به تيم امنيتي وردپرس اجازه داد تا پيش از افشاي آن‌ها در سطح اينترنت فرصت رفع باگ را داشته باشند.

براي درک سه مشکل امنيتي اصلي وردپرس که در اين نسخه برطرف شده بايد توضيحاتي ارائه کنيم. REST API يک رابط برنامه‌نويسي است که مطابقت با سبک معماري REST را ايجاد مي‌کند و به خدمات وب RESTful اجازه تعامل مي‌دهد.

اسکريپت‌نويسي ميان-سايتي (XSS) نوعي آسيب‌پذيري امنيتي وب است که به مهاجم اجازه مي‌دهد تعاملات کاربر با اپليکيشن‌هاي آسيب‌پذير را در معرض خطر قرار دهد.

کتابخانه Lodash هم در تمامي انشعاب‌ها به نسخه ۴.۱۷.۲۱ به‌روز شده تا اصلاحات امنيتي بالادستي را دربر بگيرد. وردپرس با اين آپديت، امنيت و پايداري نرم‌افزار خود را ارتقا داده و به کاربران حقيقي و حقوقي کمک مي‌کند تا تجربه بهتري از اين سيستم مديريت محتوا داشته باشند.

بر اساس گزارشي که سال گذشته منتشر شد، محبوبيت وردپرس همچنان در حال رشد است و داده‌هاي W3Techs نشان مي‌دهد که ۴۰ درصد سايت‌هاي دنيا از اين سيستم مديريت محتوا استفاده مي‌کنند. ايران پس از آفريقاي جنوبي در رتبه دوم بيشترين استفاده از وردپرس قرار داشت.

منبع : دیجیاتو

 

Check Also

هک آیفون ده‌ها کارمند شبکه الجزیره از طریق یک آسیب‌پذیری

یک گروه از محققان از هک آیفون حداقل ۳۶ خبرنگار، تهیه‌کننده، مجری و مدیر اجرایی …